Az 1911 óta folyamatosan működő Teleki Téri Imaház a magyar zsidó hitélet különleges színfoltja: az utolsó, háború előtti ortodox lakás-imaház Budapesten, sőt az országban is. Hova tűnt a józsefvárosi zsidóság emlékezete, tette fel a kérdést a stíbel (imaház jiddisül) közössége, miközben nagyon is konkrét helyeken rengeteg nyomot találunk. A Józsefvárosi pályaudvar, a Teleki tér, a Népszínház utca, a Nagy Fuvaros utca… a VIII. kerület hírhedt pontjai, melyek átélték a múlt század megannyi eseményét, mégis alig tudunk róluk valamit.
A város és a városrész ebből a szempontból „magyarázatra” szorult. A válaszok keresését az imaház civil szervezete, a Gláser Jakab Emlékalapítvány 2012-ben kezdte el a Teleki ’44 helytörténeti kutatásával.
2014-ben aztán ezzel a tudással kiléptünk a négy fal közül, városi sétákat indítottunk, melyen érintjük a valaha volt Teleki téri használtcikk-piacot, bemutatjuk a száz évvel ezelőtt itt élt józsefvárosi kereskedők, kisiparosok, kóserájok, kávékimérések és vendéglők hétköznapjait. A túrák végén ellátogatunk a Teleki Téri Imaházba vagy a Nagyfuvaros utcai zsinagógába, melyek máig őrzik a múlt század közepéig virágzó helyi izraelita élet emlékét.